Niskie TIBC? Możesz mieć za dużo żelaza!

Co robić, jeśli badania krwi wskazują na obniżone TIBC?

Jeśli w wynikach badań krwi masz niskie TIBC, to może oznaczać, że Twój organizm gromadzi za dużo żelaza. Nie jest to dobry sygnał, ponieważ nadmiar żelaza jest dla nas bardzo niebezpieczny. Dlaczego? Jeśli występuje, wówczas pierwiastek ten odkłada się w wielu narządach, na stałe je uszkadzając. Można porównać ten proces do „rdzewienia od środka”. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia wątroby, co w konsekwencji prowadzi do marskości i raka. Uszkodzeniu ulega także trzustka, co może wiązać się z cukrzycą, którą już do końca życia trzeba leczyć. Żelazo uszkadza niemal każdy narząd, również mózg, więc u takich osób zaburzona jest produkcja hormonów. A to z kolei nierzadko powoduje problemy z potencją i płodnością. Objawów tych jest dużo więcej – u każdego mogą wystąpić trochę inne.

Co powoduje, że żelazo tak niebezpiecznie gromadzi się w organizmie?

Najczęstszą przyczyną nadmiernego odkładnia żelaza jest choroba określana  jako hemochromatoza. Osoby, które na nią chorują, mają ją zapisaną w genach – innymi słowy są jej nosicielami. Hemochromatoza nie jest rzadką chorobą: 1 na 8 osób jest nosicielem genu hemochromatozy [1], a u 1 na 200 osób mogą pojawiać się już pełne objawy uszkodzenia narządów [2]. W naszym kraju diagnostyka tej choroby jest niestety na niskim poziomie. W fachowej literaturze możesz znaleźć informacje o tym, że średni czas postawienia prawidłowej diagnozy wynosi średnio 10 lat! [3]

Pomyśl, jakie spustoszenia w Twoim organizmie może w tym czasie spowodować żelazo!

Dlatego tak ważna jest czujność w sytuacji, kiedy wykonujesz badania krwi i już pewne parametry (jak niskie TIBC) sygnalizują, że coś jest nie tak. Być może to ostatni moment, w którym możesz zareagować i zadziałać na tyle szybko, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia narządów. Pamiętaj, że wczesne i prawidłowe wykrycie hemochromatozy umożliwia normalne życie i dobre samopoczucie. Gdy dojdzie do uszkodzenia narządów, już do końca życia trzeba się leczyć i każdego dnia walczyć o zdrowie. Osoby, które chorują na cukrzycę, zwyrodnienia stawów czy inne choroby przewlekłe, doskonale zdają sobie sprawę, że pomimo stosowanego leczenia pojawiają się inne współtowarzyszące zagrożenia, które nie występują u zdrowych osób.

Mam obniżone TIBC. Jak sprawdzić, czy choruję na hemochromatozę?

Jedno proste badanie rozwiewa wątpliwości diagnostyczne. Jest to badanie genetyczne sprawdzające, czy masz gen hemochromatozy. Badanie genetyczne pozwala na rozpoznanie tej choroby we wczesnym stadium rozwoju – zanim jeszcze pojawią się groźne powikłania i uszkodzenia narządów. Badanie DNA można wykonać prywatnie w certyfikowanym laboratorium genetycznym. Wielu pacjentów decyduje się na to rozwiązanie ze względu na czas postawienia diagnozy. Na wynik oczekuje się od 5 do 15 dni roboczych.niskie TIBC

W czasie oczekiwania na wynik dobrze jest się umówić do specjalisty – hematologa lub gastroenterologa. Na wizytę warto wybrać się już z kompletem badań: wynikiem badania genetycznego oraz dodatkowych badań z krwi na poziom ferrytyny i WST. Na podstawie takiego kompletu badań lekarz w 100% wykluczy lub potwierdzi hemochromatozę. Specjalista wdroży leczenie i zaleci odpowiedni tryb życia – dzięki temu możesz uratować swoje narządy przed zniszczeniem. A jeżeli już chorujesz, możesz poprawić swój stan zdrowia.

Niskie TIBC – jak poprawić wynik badania? Jak powrócić do równowagi w poziomie żelaza?niskie TIBC

Obniżenie poziomu toksycznego żelaza jest niezbędne, aby uchronić narządy przed dalszym zniszczeniem. Jeżeli niskie TIBC spowodowane jest nadmiarem żelaza, podstawowym leczeniem są upusty krwi, które w bezpieczny i bardzo skuteczny sposób obniżą jego poziom. Leczenie upustami krwi musi się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Natomiast jeżeli przyczyna obniżonego TIBC jest inna (nowotwory czy uszkodzenie nerek), zastosowanie upustów krwi może być niebezpieczne! Jeżeli test genetyczny wykluczy hemochromatozę, potrzebne będą bardziej szczegółowe badania pod kątem innych schorzeń. Poznanie prawdziwej przyczyny jest więc bardzo istotne.

Wiedza o genie hemochromatozy jest bezcenna – możesz pomóc także swoim bliskim!

Hemochromatoza to schorzenie dziedziczne, a żeby zachorować, trzeba odziedziczyć wadliwy gen od obojga rodziców. Choroba może więc występować w rodzinie. Wiele osób jednak choruje, nawet o tym nie wiedząc… Tymczasem wczesna wiedza o chorobie to szansa na zupełnie normalne i zdrowe życie. Jeżeli badanie genetyczne wskaże u Ciebie obecność mutacji w genie HFE, zbadaj więc swoich najbliższych: rodzeństwo, dzieci i rodziców!

Źródła:

[1] M. Madej, Hemochromatoza, „Przegląd Reumatologiczny” 2009, nr 1 (25), s. 9.[2] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188

[2] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.

[3] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.