Nadmiar żelaza objawy

Objawy nadmiaru żelaza są bardzo niespecyficzne, dlatego wielu chorych nie zna prawdziwej przyczyny swoich dolegliwości…

Nadmiar żelaza może powodować bóle brzucha, bóle stawów, przewlekłe zmęczenie,czy wypadanie włosów.

Nadmiar żelaza jest bardzo podstępny

Zanim wystąpią pierwsze objawy, pierwiastek ten kumuluje się w narządach i tkankach, po cichu powodując ich zniszczenie. W tym czasie możesz nie odczuwać jeszcze żadnych niepokojących dolegliwości, a jedynym sygnałem, że coś jest nie tak, jest podwyższony poziom żelaza widoczny na wyniku badania krwi. W każdym momencie możesz jednak spodziewać się wystąpienia odczuwalnych objawów, które mogą rozwinąć się w poważne choroby przewlekłe.

Nadmiar żelaza objawy – początkowo możesz nie zwrócić na nie uwagi

Dlaczego? Bo są one bardzo niespecyficzne i mogą dotyczyć wielu z nas. Możesz odczuwać przewlekłe zmęczenie, osłabienie, nadmierną senność. Możesz zauważyć wypadanie włosów czy osłabienie paznokci. Tym, co na pewno jeszcze Cię zaniepokoi, są bóle brzucha, głowy, mięśni czy stawów – w szczególności tych w dłoniach. Takie objawy mogą świadczyć o tym, że wypełnione żelazem narządy przestają sobie radzić i zaczynają szwankować. To  idealny moment, w którym możesz jeszcze zapobiec dalszym powikłaniom oraz odzyskać dobre samopoczucia. Musisz jednak poznać przyczynę podwyższonego poziomu żelaza – wszystko wskazuje na to, że jest nią hemochromatoza.

Nadmiar żelaza – czy masz hemochromatozę?

Całkiem możliwe! Dlaczego? Ponieważ chociaż rzadko się o niej mówi, hemochromatoza występuje w naszej populacji u 1 na 200 osób. A nosicielem genu hemochromatozy jest nawet 1 na 8 osób – na pewno znasz kogoś takiego, tylko niekoniecznie osoba ta jest świadoma obecności genu. Hemochromatoza to inaczej genetyczna skłonność do gromadzenia żelaza w organizmie. Uszkodzony gen HFE sprawia, że w Twój organizm przyswaja zbyt dużo żelaza z pożywienia i nie potrafi się go pozbyć. Ta nadwyżka zaczyna zbierać się w Twoich narządach, co niestety prowadzi do ich uszkodzenia i dotkliwych konsekwencji. Można jednak temu zapobiec – konieczne jest jednak sprawdzenie, czy masz gen hemochromatozy. Można to zrobić bardzo łatwo: wystarczy wykonać test DNA na mutacje w genie HFE. Takie testy są obecnie łatwo dostępne, a badanie można wykonać na terenie całej Polski. Wynik testu genetycznego to pewna wiedza i punkt wyjścia do dalszych działań, dzięki którym możesz zachować zdrowie.

nadmiar żelaza objawy

Z uszkodzonym genem HFE się rodzimy. Pierwszym objawem działania uszkodzonego genu może być podwyższone żelazo (nawet u dziecka). W dorosłym życiu dochodzi do rozwoju odczuwalnych objawów. Dzięki wczesnej wiedzy o uszkodzonym genie możesz im zapobiec!

Co Ci grozi, jeśli nie zaczniesz działać?

Wiedza o posiadaniu genu oznacza, że możesz odzyskać kontrolę nad poziomem żelaza w organizmie. Możesz udać się do specjalisty hematologa lub gastroenterologa, który pokieruje dalszym leczeniem. Jeśli jednak tego nie zrobisz, żelazo będzie w dalszym ciągu obciążać Twoje narządy. Nie będą one w stanie poprawnie funkcjonować. Możesz zacząć odczuwać bardzo nieprzyjemne konsekwencje, które z czasem przerodzą się w przewlekłe schorzenia. Niestety – jeśli nie zadziałasz odpowiednio wcześnie, będziesz zmuszony funkcjonować z nimi już do końca życia. Jakie objawy możesz odczuwać? Mogą wystąpić:

  • osłabienie i częste infekcje bakteryjne,
  • wypadanie włosów i łysienie,
  • bóle brzucha i uszkodzenie dwunastnicy, często mylone z zespołem jelita drażliwego,
  • bóle stawów, które prowadzą do trwałych zwyrodnień, utrudniających poruszanie się,
  • nieestetyczne brązowe zabarwienie skóry, koncentrujące się głównie w okolicach kolan i łokci,
  • uszkodzenie trzustki, a w konsekwencji cukrzyca, która może prowadzić do insulinooporności (hemochromatoza jest również nazywana cukrzycą brunatną lub cukrzycą brązową),
  • uszkodzenie przysadki mózgowej, jąder czy jajników wiążące się z zaburzeniami hormonalnymi,
  • u mężczyzn – impotencja, spadek libido, łysienie, zanik jąder, niska jakość nasienia, niepłodność,
  • u kobiet – wczesna menopauza i wygaśnięcie funkcji jajników,
  • zaburzenia rytmu serca (arytmia), niewydolność serca, choroba mięśnia sercowego (kardiomiopatia), zaburzenia sercowo-naczyniowe,
  • nadciśnienie,
  • wzrost aminotransferaz (ALAT, AspAT) i uszkodzenie wątroby prowadzące do marskości wątrobya nawet raka wątrobowokomórkowego.
hemochromatoza objawy

Żelazo może uszkodzić praktycznie każdy narząd. Z tego powodu chorując na hemochromatozę, możesz cierpieć na wiele przewlekłych schorzeń.

Należy pamiętać, że u każdego chorego zespół objawów jest różny. Nie zawsze występują one we wskazanej kolejności, a u każdego wytwarzają się inne symptomy przeciążenia żelazem. Brązowe zabarwienie skóry nie jest regułą.

Chorujesz na któreś z wymienionych schorzeń? Czy na pewno masz pewność, co je spowodowało?

Pomyśl – ile osób w Polsce cierpi na cukrzycę, RZS, zwyrodnienia stawów, choroby wątroby czy serca… Często leczenie nie przynosi rezultatów, a choroba się pogłębia. A ile z tych osób sprawdziło, jaka jest przyczyna ich problemów? Wiele z nich może cierpieć właśnie z powodu uszkodzenia narządów przez żelazo. W takim przypadku można jeszcze wiele zrobić, aby poprawić komfort życia, ale co najważniejsze – aby zatrzymać rozwój choroby! Dzięki temu można maksymalnie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

nadmiar żelaza objawy

Objawy nadmiaru żelaza – czy można je cofnąć?

Oczywiście! Hemochromatozę można skutecznie leczyć i cofnąć wiele nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim jednak leczenie zapobiega rozwojowi kolejnych powikłań. Skuteczność leczenia to kwestia indywidualna, jest też uzależniona od momentu postawienia diagnozy. Im wcześniej wdrożone leczenie – tym większe szanse na zdrowe i normalne życie!

Przeczytaj więcej o schorzeniach, które mogą się rozwinąć w nieleczonej hemochromatozie:

Zespół przewlekłego zmęczenia

Choroby wątroby

Choroby stawów

Zaburzenia funkcji seksualnych i niepłodność

Cukrzyca

Choroby serca


Źródła:

[1] R. Osta, N. Grandpre, N. Monnin, J. Hubert, I. Koscinski, Hypogonadotropic hypogonadism in men with hereditary hemochromatosis, “Basic and Clinical Andrology” 2017.
[2] D. K. Moczulski, W.  Grzeszczak, B. Gawlik, Role of Hemochromatosis C282Y and H63D Mutations in HFE Gene in Development of Type 2 Diabetes and Diabetic Nephropathy, “Diabetes Care“ 2001 Jul, 24 (7).
[3] M. Stevens., C. Q. Edwards, Identifying and managing hemochromatosis arthropathy, “Rheumatology Network” 2009, vol. 26.