Nadmiar żelaza u dzieci

Podwyższone żelazo u dziecka?

Wysokie żelazo u dziecka – znajdź przyczynę i jak najlepiej zadbaj o zdrowie malucha.

Wysokie żelazo u dziecka – niepokoisz się wynikiem badania krwi?

Bardzo dobrze, że kontrolujesz żelazo u swojego dziecka. Pierwiastek ten jest ważny dla organizmu w każdym momencie życia. Dobrze jest dbać o to, aby jego poziom był prawidłowy – ani zbyt wysoki, ani zbyt niski. Niski poziom żelaza może powodować bladość czy nadmierne zmęczenie, a także problemy z prawidłowym rozwojem. Podwyższone żelazo u dziecka również nie jest wskazane. Nadmiar żelaza może wywoływać zaburzenia rozwoju – zarówno intelektualnego, jak i fizycznego. Wysokie żelazo może być też pierwszym sygnałem, że dziecko ma gen częstej choroby – hemochromatozy. 

Hemochromatoza – co grozi mojemu dziecku?

Prawdopodobnie przez długi czas nic. Ale to właśnie ten fakt sprawia, że zazwyczaj diagnoza jest stawiana zbyt późno. Hemochromatoza jest bardzo podstępna. Na czym polega to schorzenie? Na tym, że nadwyżka żelaza zaczyna gromadzić się w narządach wewnętrznych. Proces ten jest spowodowany nieprawidłowym działaniem genu, z którym dziecko się rodzi (chodzi o mutacje w genie HFE). Żelazo może więc odkładać się w organizmie już od dzieciństwa, po cichu niszcząc narządy wewnętrzne. Choroba długo nie daje żadnych objawów. Aż do czasu – a dzieje się to zazwyczaj kiedy dziecko dorośnie – gdy nagle pojawią się przewlekłe zmęczenie, częste infekcje, wypadanie włosów czy bóle stawów. Niestety takie powszechne objawy są często ignorowane. A to prowadzi do rozwoju już bardzo poważnych schorzeń. Twoje dziecko w przyszłości może zachorować na cukrzycę, zwyrodnienia stawów, niewydolność serca, marskość, a nawet raka wątroby! Nieleczona hemochromatoza prowadzi nawet do przedwczesnej śmierci.

Twoje dziecko może mieć gen hemochromatozy. W tym momencie jedynym niepokojącym objawem jest podwyższony poziom żelaza. Jeśli jednak już teraz nie zadbasz o jego zdrowie, w dorosłym życiu Twoje dziecko może się zmagać z groźnymi chorobami.

Możesz temu zapobiec!

Jeśli będziesz mieć pewność, że Twoje dziecko ma gen hemochromatozy, możesz odpowiednio o nie zadbać. Dzięki temu zapobiegniesz wszelkim powikłaniom nadmiaru żelaza. Twoje dziecko w dorosłym życiu będzie cieszyć się zdrowiem i żyć zupełnie normalnie. W wielu krajach trwają dyskusje, czy test genetyczny w kierunku hemochromatozy powinien być jednym z podstawowych badań przesiewowych. Dlaczego? Ze względu na to, że wadliwy gen HFE jest bardzo częsty w naszej populacji. Nawet 1 na 8 osób może być nosicielem hemochromatozy. Choruje aż 1 na 200! Niestety ze względu na niespecyficzne objawy świadomość tej choroby jest bardzo niska. Szkoda, bo postawienie diagnozy jest proste, a zapobieganie jej skutkom jak najbardziej możliwe!

Co zrobić, jeśli moje dziecko ma gen hemochromatozy?

Wiesz, że jest ono zagrożone utratą zdrowia w dorosłym życiu. Ale na szczęście możesz zacząć działać. Z wynikiem badania genetycznego udaj się do lekarza pediatry lub hematologa, który pokieruje dalszym postępowaniem. Lekarz może zlecić dodatkowe badania i określić, jak często będzie trzeba je powtarzać. W przypadku hemochromatozy najważniejsza jest właśnie profilaktyka i częsta kontrola. Lekarz zdecyduje również o diecie malucha (pamiętaj – bez konsultacji z lekarzem nie wprowadzaj w diecie dziecka zmian).

Co jeszcze? Jeśli jednak mimo Twojej troski dojdzie do jakichkolwiek niepokojących objawów w dorosłym życiu dziecka, wiedza o genie hemochromatozy będzie bardzo istotna. Będzie od razu wiadomo, do jakiego specjalisty się udać (hematolog), a to oznacza szybką możliwość wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Co mówi specjalista?

Monitorowani pacjenci mają unikatową szansę na wczesne rozpoczęcie terapii i uniknięcie nieodwracalnych powikłań przeładowania żelazem [2].

 

Pamiętaj! Jeżeli u dziecka występują obecnie objawy kliniczne przeciążenia żelazem (choroby wątroby, problemy z sercem, cukrzyca, nierównowaga hormonalna), można podejrzewać również, że jest to bardzo rzadka hemochromatoza młodzieńcza spowodowana zmianami w genie HAMP, HJV. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem hematologiem.

Kaszki, odżywki, płatki śniadaniowe dla dzieci – czy są bezpieczne?

Kaszki, płatki śniadaniowe, odżywki – mogą być sztucznie wzbogacane żelazem. Nie są wskazane dla dzieci, które mają gen hemochromatozy i nadmiar żelaza. Staraj się, aby dieta dziecka była bogata w naturalne produkty.

W codziennej diecie dziecka zawartość żelaza powinna być zrównoważona. Niestety – wiele przetworzonych produktów dla dzieci jest dodatkowo wzbogacanych żelazem. Producenci chcą w ten sposób zaznaczyć prozdrowotne właściwości swoich produktów i zapewnić, że dzięki nim ustrzeżesz dziecko przed niedoborem żelaza. Tymczasem badania dowodzą, że nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji żelazem, jeśli jego niedobór nie jest potwierdzony przez lekarza. Taka suplementacja nie jest zdrowa, szczególnie u dzieci z genem hemochromatozy. Najzdrowsze i najbezpieczniejsze jest żelazo pochodzące z naturalnych, nieprzetworzonych produktów. Każda dodatkowa suplementacja u dziecka powinna być skonsultowana z lekarzem.

.Źródła:
[1] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.
[2] B. Kaczorowska-Hać, M. Myśliwiec, E. Adamkiewicz-Dróżyńska, E. Miłosz, Hemochromatoza dziedziczna u dzieci, „Developmental Period Medicine” 2017, XVII, 2.
[3] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.